حاصل شدن فرج برای دعا کننده

یکی از آثار دعا برای امام زمان (علیه السلام) و تعجیل فرج “حاصل شدن فرج برای ماست”

مطابق فرمایش حضرت ولیّ عصر (عجل اللَّه فرجه)  است که می فرمایند: « بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج که آن فَرَجِ شما است.»

در کتاب مکیال المکارم نقل شده است: “در پاسخی که امام زمان به نامه ی یکی از اصحابشان داده اند حضرت چنین فرموده اند: «و بسیار دعا کنید برای تعجیل فَرَج که آن فَرَجِ شما است [کمال الدین، ۲ / ۴۸۵ و احتجاج، ۲ / ۲۸۴] .» وقتی درقسمت اول فرمایش حضرت دقت می کنیم شکی برایمان نمی ماند که منظور از فَرَجِ؛ ظهور آن حضرت است نه فرج و گشایش خود مردم.

قبل از این فرمایش حضرت می فرمایند: “و امّا علّت آن که «امر غیبت» اتفاق افتاد، خداوند عزّوجل می‌فرماید: « یا ایَّها الَّذِینَ آمَنوا لا تَسْأَلُوا عَنْ أشْیاءَ إنْ تُبْدَلَکُمْ تَسُؤْکُمْ »؛ ای کسانی که ایمان آورده اید سؤال نکنید از چیزهایی که اگر برایتان افشا شود به ضرر شما است [سوره مائده، آیه ۱۰۱]. به درستی که هیچ یک از پدرانم نبود مگر اینکه بیعتی از طاغوت زمانش بر گردنش قرار داشت، و حال آنکه من هنگامی که خروج می‌کنم، هیچ کدام از طاغوتها بر گردنم بیعتی ندارند. و امّا نحوه بهره وری از من در دوران غیبتم همانند بهره وری از خورشید است هنگامی که ابر آن را از دیدگان پوشانده باشد، و من البتّه مایه ایمنی اهل زمین هستم همچنان که ستارگان مایه ایمنی اهل آسمانند، پس از آنچه برای شما فایده ای ندارد مپرسید، و برای آگاه شدن از آنچه تکلیف ندارید خود را به زحمت میندازید، و بسیار دعا کنید برای تعجیل فَرَج که آن فَرَجِ شما است.[ کمال الدین، ۲ / ۴۸۵ و بحار الانوار، ۵۲ / ۹۲]. 

امّا مقصود از کلمه “آن” در این جمله حضرت که می فرمایند -آن فَرَجِ شما است – یکی از چند احتمال زیر است:

اول: مقصود، بدست آمدن فرجِ خود آن حضرت است و علت آنکه امر به دعا کردن برای فَرج می کنند آن است که با فرج حضرت فَرَج برای بندگان نیز بدست می آید، به عبارت دیگر: آن حضرت تأکید می‌فرماید که فرج شما بستگی به ظهور من دارد. همچنین روایات زیادی وجود دارد که می گویند با فرج آن حضرت برای اولیای خدا فرج حاصل می‌گردد، مانند این روایت که می فرماید: «وَ هذا یومُ الجُمُعه و هُو یَومُکَ المُتوقِعُ فیهَ ظُهورُکَ و الفَرَجُ فیهَ لِلمُومِنینَ عَلی یَدَیکَ و قَتلُ الکافِرینَ بِسَیفِک».امروز روز جمعه و روز توست، روزی که توقع می‌رود ظهورت و گشایش کار اهل ایمان به دست تو و کشتن کافران با سلاح تو در آن روز اتقاق افتد.

احتمال دوم: منظور از “آن”, فرجِ آن حضرت است، به این علت که فرموده بسیار دعا کنید. [یعنی بسیار دعا کردن مایه فرج است].

احتمال سوم: مقصود از “آن”، همین دعا برای تعجیلِ فرج باشد. یعنی با دعا کردن برای تعجیل فرج و ظهور من، فَرَجِ شما حاصل می شود.

احتمال چهارم: منظور, بیان اثر بسیار دعا کردن است، یعنی با بسیار دعا کردن برای تعجیل فرج و ظهورِ من، فرج شما حاصل می‌گردد. 

البته با توجه به روایت زیر درست بودن احتمال سوم و چهارم بیشتر است. در این روایت می فرماید: فرشتگان برای کسی که در حق برادر مؤمن خود در حال غیاب او دعا کند، چندین برابر آنچه دعا کرده است از درگاه خداوند درخواست می‌نمایند.

حالا اگر بگویید: حاصل شدن فرج برای شخص دعا کننده چگونه است؟

می گوییم: حاصل شدن فرج برای شخص دعا کننده به یکی از چند راه زیر است:

۱ – به برکت این دعا به آرزوهای دنیایی و حوائج و خواسته‌های مختلفی که در راه آنها تلاش می‌کند، خواهد رسید زیرا که این دعا وسیله هرگونه خیر و صلاح است.

۲ – اینکه خداوند به برکت این دعا به جای امیدی که دارد، از او همّ و غمّ را دور می‌سازد و حاجتش را برمی آورد، زیرا که کمک به مظلوم سبب یاریِ خداوند به کمک کننده است.

۳ – اینکه خداوند متعال صبر و استقامت در محنتها و سختیها را به او عنایت می فرماید و در مقابلِ نرسیدن به مقصود، به او صبر و تحمّل می دهد، و دشواری ها را بر او آسان می گرداند همانطور که آهن را برای داوود علیه السلام نرم کرد.”

منبع: مکیال المکارم, ج۱/ص۴۱۹