سوره یونس آیه ۶۴

حضرت مهدی علیه السلام در سوره یونس

«لهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ لا تَبْدیلَ لِکَلِماتِ اللَّهِ ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظیمُ.»

آنان را در زندگی دنیا وآخرت مژده و بشارت است [در دنیا به وسیله وحی و در آخرت به خطاب خدا و گفتار فرشتگان] در کلمات خدا [که وعده ها و بشارت های اوست] هیچ دگرگونی نیست؛ این است کامیابی بزرگ.[۱]

عَنْ أَبِی عُبَیْدَه الْحَذَّاءِ فِی حَدیثٍ طَویل، قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا جَعْفَرٍ علیه السلام فی قولهعجل الله : «لَهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ»، قالَ: وَ الْإِمَامُ یُبَشِّرُهُمْ بِقِیَامِ الْقَائِمِ وَ بِظُهُورِهِ وَ بِقَتْلِ أَعْدَائِهِمْ وَ بِالنَّجَاهِ فِی الْآخِرَهِ وَ الْوُرُودِ عَلَی مُحَمَّدٍ صلی الله علیه و اله الصَّادِقِینَ عَلَی الْحَوْضِ.[۲]

ابی عبیده می گوید: از امام باقر علیه السلام درباره قول خداوند: «لَهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ»، پرسیدم، حضرت فرمودند: یعنی امام آنها را بشارت می دهد به قیام قائم علیه السلام و ظهور آن جناب و کشتن دشمنان و نجات در آخرت و رسیدن به خدمت حضرت محمّد صلی الله علیه واله و ائمه بر حوض کوثر.

[۱]. سوره یونس، آیه ۶۴

[۲]. بحار الأنوار، ج ۲۴، ص ۳۵۴، الکافی، ج ۱، ص ۴۲۹

کلید واژه: آیات مهدوی، بشارت به ظهور و قیام حضرت مهدی علیه السلام

نام منبع: کلید واژه آیات مهدوی در قرآن کریم سید محمد جعفر روضاتی

شبهه: می گویند علت غیبت امام زمان علیه السلام به خاطر ترس از کشته شدن بوده است، آیا خدا نمی توانست از راه دیگری جان امام را حفظ کند؟

پاسخ:

اولاً غیبت امام به اختیار ایشان نیست که به خاطر ترس از کشته شدن بخواهند غایب شوند بلکه این اراده خدا بوده و خدا هم از چیزی نمی ترسد، بلکه آنچه باعث غیبت امام شده ناشکری و ناسپاسی مردم نسبت به نعمت وجود امام بوده که باعث شده تمامی امامان پیش از حضرت مهدی علیه السلام را به شهادت برسانند و نتیجه بشود غیبت امام زمان علیه السلام؛ خوب است بدانیم که خداوند از طرق دیگر هم می تواند جان امام را حفظ کند؛ مانند اینکه جان حضرت ابراهیم علیه السلام در میان آتش و حضرت اسماعیل علیه السلام با نبریدن چاقو حفظ کرد.

در ثانی، چه اشکالی دارد که خداوند با غائب کردن امام، جان ایشان را حفظ کند؟  چرا باید روش حفظ جان امام تغییر کند؟ روش های دیگر چه مزیتی بر غائب کردن امام دارد؟ تا الان هم که با غیبت امام، جان ایشان حفظ شده است.

نتیجه اینکه: غیبت امام زمان علیه السلام به خاطر ناشکری مردم بوده ولی تا کنون نیز جان ایشان به این روش حفظ شده و ایرادی به این مسئله وارد نیست.