شباهت امام زمان به حضرت عیسی

 عیسی علیه السلام فرزند بهترین زنان زمانش می باشد.

قائم علیه السلام نیز فرزند بهترین زنان زمانش می باشد.

عیسی علیه السلام : در شکم مادر تکلم کرده تسبیح می گفت (چنانکه فاضل مجلسی در حاشیه جلد پنجم بحار نقل کرده است) قائم علیه السلام نیز در شکم مادر سخن گفته است .

عیسی علیه السلام : در کودکی در گهواره سخن گفت .

قائم علیه السلام : نیز در کودکی در گهواره سخن گفت، که از حکیمه دختر امام محمد بن علی جواد علیه السلام آمده است [۱] که حضرت حجّت علیه السلام بعد از ولادتش تکلم کرد و گفت : اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَریکَ لَهُ وَ اَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ . سپس بر امیرالمؤمنین و امامان علیهم السلام یک به یک درود فرستاد تا به پدرش رسید، آنگاه لب فرو بست تا اینکه روز هفتم به توحید سخن گفت و بر محمد و امامان علیهم السلام درود فرستاد سپس این آیه را تلاوت کرد.

«وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَي الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ» [۲].

در روایت آمده [۳] که : آن حضرت هنگامی که متولد شد به سجده افتاد و در حالی که زانو زده و دو انگشت سبّابه اش را بلند کرده بود می گفت : اَشْهَدُ اَنْ لا اِلهَ اِلَّا اللَّهُ وَ اَنَّ جَدی مُحَمَّداً رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ اَنَّ اَبی اَمیرُالْمُؤْمِنینَ . سپس امامان را یکایک شمرد تا به خودش رسید ، آنگاه گفت : خدایا وعده ام را تحقق بخش و امرم را به انجام رسان و گامهایم را استوار کن و زمین را به وسیله من پر از عدل و قسط فرما .

از نسیم خادم نقل شده است [۴] که گفت : یک شب پس از تولد صاحب الزمان علیه السلام بر او داخل شدم ، پس عطسه کردم به من فرمود : « رَحمَکِ اللَّهُ » ؛ خداوند بر تو رحمت آرد .

نسیم می گوید : به این امر خوشحال شدم ، آن حضرت فرمود : آیا درباره عطسه تو را مژده ندهم ؟ عرض کردم : چرا . فرمود : تا سه روز ایمنی از مرگ است .

عیسی علیه السلام ، خداوند حکمت و ویژگی های نبوت را در کودکی به او عنایت فرمود.

قائم علیه السلام نیز خداوند حکمت و ویژگی های امامت را در کودکی به حضرت عنایت کرد.

عیسی علیه السلام را خداوند متعال به سوی خود بالا برد.

قائم علیه السلام را نیز خداوند به سوی خود بالا برد.

عیسی علیه السلام، مردم درباره اش اختلاف کردند . قائم علیه السلام نیز مردم درباره اش اختلاف کردند.

برگرفته: از کتاب مکیال المکارم ، ج۱

کلمات کلیدی: حضرت عیسی، مثل انبیاء، شباهت امام زمان به حضرت عیسی

پی نوشت

[۱].کمال الدین،ج ۲،ص ۴۲۵

[۲].قصص،آیه ۵٫و ما اراده کرده ایم بر کسانی که در زمین به ضعف و زبونی کشیده شدند، منت گزاریم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم.

[۳].کمال الدین، ج ۲، ص ۴۳۰

[۴].کمال الدین، ج ۲، ص ۴۳۰