حضرت مهدی علیه السلام در سوره بقره - آیه ۱۵۵

«وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ و الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ» [۱]
قطعاً همه شما را با چیزی از ترس، گرسنگی، و کاهش در مالها و جانها و میوه ها، آزمایش می کنیم و بشارت ده به استقامت کنندگان!
عَنْ أَبِی بَصِیرٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام : لَا بُدَّ أَنْ یَکُونَ قُدَّامَ الْقَائِمِ سَنَهٌ تَجُوعُ فِیهَا النَّاسُ وَ یُصِیبُهُمْ خَوْفٌ شَدِیدٌ مِنَ الْقَتْلِ وَ نَقْصٌ مِنَ الْأَمْوَالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَرَاتِ فَإِنَّ ذَلِکَ فِی کِتَابِ اللَّهِ لَبَیِّنٌ ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآیَهَ «وَ لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ»[۲]
ابو بصیر از امام صادق علیه السلام روایت کرده که حضرت فرمودند: «ناگزیر باید پیش از آمدن قائم علیه السلام سالی باشد که مردم در آن سال گرسنه بمانند و آنان را ترسی سخت از کشتار و کاهش در مالها و کم شدن عمرها و محصولات فرا گیرد که این در کتاب خداوند بسیار آشکار است سپس این آیه را تلاوت فرمودند:  شما را حتما به چیزی از ترس و گرسنگی و کاهش در اموال و جانها و میوه ها خواهیم آزمود و بردباران را بشارت ده.
امام صادق علیه السلام : «بَشِّرِ الصَّابِرِینَ عِنْدَ ذَلِکَ بِتَعْجِیلِ الْفَرَجِ.[۳]»
امام صادق علیه السلام : مژده به صابران، مژده به تعجیل فرج است.
بنابراين، رواياتی كه در ذيل آيه شريفه ۱۵۵ سوره بقره آمده اند، علاوه بر اينكه جنبه هاي عمومي امتحان مؤمنين را بيان مي كنند، بيان گر بخشي از علائم حضرت قائم ـ عجّل الله تعالي فرجه ـ نيز مي باشد. و خداوند بندگانش را پيش از ظهور حضرت با مسائلي اين چنين مورد آزمايش قرار مي دهد. و هر كه از امتحان الهي به خوبي بيرون آيد، جزء بشارت داده شدگان به ظهور امام زمانش خواهد بود.
برگرفته از کتاب: سیمای حضرت مهدی در قرآن سید هاشم بحرانی،کلید واژه آیات مهدوی در قرآن کریم سید محمد جعفر روضاتی
کلید واژه: آیات مهدوی، حوادث قبل از ظهور،  بشارت به صابران، علائم ظهور
پی نوشت
[۱] بقره، آیه۱۵۵
[۲] الغیبه، ج۱،ح۶، ص۲۵۱
[۳] کمال الدین و اتمام النعمه،ج۲،ص۶۴۹