شبهه بروجردی

مدتی است شبهه ای در فضای مجازی منتشر شده که من نام آن را شبهه بروجردی گذاشته ام چرا که سازنده شبهه ، یک داستان ساختگی را بر اساس یک شخصیت ساختگی به نام آیت الله بروجردی طراحی کرده و شبهاتی را در آن گنجانده ؛ ما در اینجا به نقد و بررسی این شبهه پرداخته و هر قسمت را به طور جداگانه پاسخ می دهیم به این ترتیب که ابتدا متن شبهه و سپس پاسخ آن را می آوریم.

***

شخصی از آیت‌اله بروجردی پرسید: امام جعفر صادق از چه نظر در شیعه اهمیت دارد به جز امامت ایشان؟

جواب :

همانطور که گفتیم این داستان کاملا ساختگی است و در هیچ کجا چنین دیداری ثبت نشده است.

——————————————————————

ایشان فرمودند : آن بزرگوار ، بنيانگذار فقه شيعه و از عالمترين امامان شيعه هستند.

جواب :

هیچ کس امام صادق را بنیانگذار فقه شیعه نمی داند بلکه تنها، از ایشان روایات بیشتری در فقه شیعه نقل شده است. و این جواب، نشان از بی سوادی این شخص دارد. بنیانگذار اسلام خدای متعال است که معارف آن از طریق پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به ما رسیده و بوسیله ائمه علیهم السلام منتشر شده.  به علاوه که هیچ کس -چه شیعه و چه سنی- اعتقاد ندارد که امام صادق علیه السلام عالمترین امامان شیعه بوده چون علم هیچ امامی کمتر یا بیشتر از سایر امامان نیست بلکه چون آن حضرت در زمانی زندگی می کردند که زمینه بروز علمی و تربیت شاگردِ بیشتری برایشان فراهم بوده و این زمینه برای هر امام دیگری فراهم می شد چنین می کردند.

——————————————————————

شخص پرسید : شکی نیست که ایشان عالم و امام بودند ، امّا آيا كتابی كه نگارش ايشان باشد و ميزان “علم” وی را آشكار سازد موجود است ؟

آیت‌اله گفتند‌: نه، خودشان كتابی ننوشته‌اند ، ولی بيش از شش هزار دانشجو داشته اند.

جواب :

میزان سنجش علم افراد فقط به کتاب و نوشته نیست(یعنی نمی توانیم بگوییم هر کس کتاب نوشته عالم و هر کس کتابی ننوشته جاهل و بی سواد است) نه امام صادق نه هیچ امام دیگری کتابی را با هدف اثبات معلومات خود ننوشته و به جز موارد بسیار معدودی ، آنچه از حضرات ائمه علیهم السلام بجا مانده فرمایشاتی است که از طریق شاگران و اصحاب ایشان ثبت و منتشر شده است. این قضیه در مورد پیامبران نیز صادق است چرا که از ۱۲۴۰۰۰ پیامبر ، تنها تورات و انجیل و قرآن به جا مانده اما آیا می توانیم بگوییم دلیل وجود هر پیامبر ، کتابی است که از او به جا مانده و اگر کتابی نیست پس پیامبری هم نیست؟!! و آیا میزان علم و آگاهی هر پیامبر را تنها از طریق کتابش می توان سنجید و آیا اصولا در کتب انبیا فقط مطالب علمی است که بخواهیم چنین سنجشی را مبنای تحقیق خود قرار دهیم. و آیا همه علما و دانشمندان مشهوری که در طول تاریخ زندگی می کردند از خود کتابی به جا گذاشته اند ، تا دلیلی بر معلومات آنها باشد و آیا کتبی که برخی از آنان نوشته اند در حال حاضر موجود است تا بتوانیم از این طریق به بررسی میزان علم آنها بپردازیم؟

خوب است این را هم بدانیم که معمولا نظریه پردازان و مورخین کتاب می نویسند در حالی که انبیا و ائمه ، معلمان و مربیان مردم بوده اند؛ از این رو هیچ امام و پیامبری کتابی ننوشته و حتی تورات و انجیل و قرآن نیز توسط خود پیامبران نوشته نشده بلکه از طریق وحی به آنها نازل شده ( یا به صورت یک نوشته کامل و آماده یا گفتاری که توسط کاتبان وحی مکتوب شده)

——————————————————————–

شخص پرسید: پس چرا كتابی ننوشته اند؟ زیرا از ارسطو كه بيش از دو هزار سال پيش می زيسته ، كتاب ارغنون، و از افلاطون كتاب ١٢ جلدی جمهوريت به جا مانده كه ميزان علم آنها را آشكار می سازد. چطور در مورد ايشان اينگونه نيست ؟

آیت ا… گفتند: خلفای ظالم هیچوقت اجازه ی نگارش به ايشان نمی داده اند.

جواب:

اولا که کتاب جمهوریت افلاطون یک جلد دارد نه دوازده جلد!!!

ثانیا اینکه از قول شخصی به نام بروجردی نقل شده که چون امام صادق علیه السلام تحت فشار بودند نتوانسته اند کتابی بنویسند اصلا درست نیست چون همانطور که قبلا هم گفتیم ائمه علیهم السلام معلم و مربی مردم بوده اند نه مورخ و نظریه پرداز تا بخواهند برای اثبات نظریات خود یا ثبت اتفاقات تاریخی کتابی بنویسند هر چند گفته هایشان توسط شاگردانشان ثبت شده و در زمان حاضر هزاران هزار حدیث از آنها موجود است ؛ به علاوه که، نوشتن کتاب نیاز به اجازه خلفا ندارد چون علم درون سینه علماست است نه در کاخ خلفا تا کسی بخواهد مانع نگارش آن شود.

——————————————————————

شخص پرسیدند: پس با اين جو اختناق، چگونه شش هزار دانشجو داشته اند و خلفای ظالم جلوی ارتباط ایشان با مردم را نمیگرفتند؟

آیت ا… گفتند: من هم نمی دانم ! ولی از امام صادق احاديث بسياری به جا مانده است !

جواب:

دلیل آزادی امام برای تشکیل کلاس و تربیت شاگرد در تاریخ ذکر شده که هر کسی با کمی مطالعه می تواند آن را بفهمد. آنطور که در تاریخ آمده دلیل آن انتقال حکومت از بنی امیه به بنی عباس و درگیریهای سیاسی در آن زمان و فضای باز سیاسی برای فعالیتهای امام بود به اضافه اینکه عباسیان با وعده احقاق حقوق اهل بیت علیهم السلام زمام امور را در دست گرفتند. جالب است که این را هر طلبه ای که کمی تاریخ خوانده باشد می داند ولی این آیت الله بروجردیِ ساختگی نمی داند!!!

——————————————————————

شخص پرسید: در كجا مانده؟

آیت ا… جواب دادند: در كتاب بحارالانوار شیخ الاسلام علامه محمد باقر مجلسی رضوان ا… تعالی و چند كتاب ديگر…

جواب:

شبهه ساز این جا از دو طرفند استفاده کرده

اولا مسئله را طوری مطرح می کند که انگار فرمایشات امام صادق علیه السلام فقط در کتاب بحار الانوار ذکر شده( هر چند در ادامه می گوید ” و چند کتاب دیگر” اما یا واقعا نام این کتابها را نمی داند یا به عمد نیاورده تا خواننده اینطور تلقی کند که فرمایشات امام صادق علیه السلام منحصر به کتاب گرانقدر بحار الانوار است تا بتواند داستان خود را بهتر جلو ببرد. چون واقعا، بردن نام چند کتاب آنقدر سخت نیست که بخواهد به جای آن بگوید و چند کتاب دیگر!!) ثانیا در ادامه برای اینکه ادبیات علمایی را هم رعایت کرده باشد یک عبارت” شیخ الاسلام” و ” رضوان الله تعالی علیه” هم آخرش می آورد تا ثابت کند که اینها را خود آیت الله گفته. البته انسانهای آگاه، فریب چنین ادبیات ساختگی را نمی خورند.

و اما سایر منابع که قصه پرداز نام آنها را نیاورده و فرمایشات امام صادق علیه السلام در آن است و مهمتر از بحار الانوار بوده و صدها سال قبل از این کتاب نوشته شده از این قرار است:

تهذیب

اِستِبصار

مَن لا یَحضُرُهُ الفَقیه

کافی

و کتابهای مهم دیگر شامل:

بصائرُ الدرجات

محاسِن

الوافی

وسایلُ الشیعه

حقُ الیقین

قُربُ الاَسناد

کَشفُ الغِطا

—————————————————————

شخص پرسید: علامه مجلسی در چه قرنی می زيسته؟

آیت ا… گفتند: حدودا ٤ قرن پيش!

شخص پرسید: او از كجا به “علم” امام رسيده؟ در حالی که از ایشان هیچ نوشته ای به جای نمانده .

چگونه گفته هایش را جمع آوری کرده؟ در حالی كه حدود ٩ قرن بينشان فاصله زمانی بوده و كتابی از امام هم در دسترس ایشان و دیگران نبوده ؟

جواب:

قبلا گفتیم که شاگردان حضرت ، فرمایشاتشان را ثبت کرده اند و این منابع در زمان تالیف بحار الانوار در دست علامه مجلسی و سایر علمای قبل از او که علامه، بسیاری از روایات را از آن منابع نقل کرده موجود بوده.

——————————————————————–

یا مثلا نهج‌البلاغه که گفته میشود گفتار حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) است و نگارنده آن محمد بن حسین بن‌ موسی، معروف به سیدرضی است، درحالیکه ایشان چهارصد سال بعد از حضرت علی (علیه السلام) می‌زیسته؟

بدون هیچ منبع صحیح و مکتوبی از کجا فرمایشات ایشان را جمع آوری کرده‌اند؟

ایت ا… گفتند: نمیدانم !

جواب:

ذکر نکردن سند در نهج البلاغه دلیل بر نداشتن سند نیست چون سید رضی فرمایشات حضرت علی علیه السلام را از منابع حدیثی شیعه نقل کرده که در آن کتابها، اسناد این احادیث ذکر شده( نزدیک به ۵۰ منبع) ولی چون هدف سید رضی تالیف یک کتاب مرجع روایی نبوده و مخاطب این کتاب هم علما و اندیشمندان نبوده بلکه ادیبان و سخنوران بوده اند از آوردن سند احادیث بجز در ۱۷ مورد خودداری کرده است.

——————————————————————–

خرافه پرستان دین باور، همیشه در اینگونه موارد پاسخی ندارند و فقط سفارش می‌کنند که زيادی كنجكاوی نكنید.

جواب :

خود گویی و خود خندی       عجب مرد هنر مندی

جالب است که شبهه کننده از داستانی که خودش ساخته، به این نتیجه می رسد که دین داران، خرافه پرست هستند! این در حالی است که هم سوالها را خودش سرِ هم کرده و هم جوابها را طوری داده که بتواند در نهایت چنین نتیجه ای را از آن بگیرد!

جالب تر اینکه، شبهه کننده در تمام این قصه بدنبال سند و مدرک برای منابع شیعه می گردد اما خودش هیچ منبعی برای قصه ساختگی خود ذکر نمی کند حتی یک منبعی مثل همین ” ممدقلی و حسنعلی از دارقوزآبادی از قم”!!!

—————————————————————

هرکسی هم‌ که زیاد سوال کند و بخواهد در این مورد حرف خلاف میل علما بزند بلافاصله تکفیر میشود. او را ملحد و کافر و زندیق اعلام‌ می کنند و مسلمین ساده دل را بجان او می اندازند و خونش را می ریزند و ….

جواب :

خود من شخصا تا کنون ندیده و نشنیده ام که علمای شیعه کسی را بخاطر سوال کردن تکفیر کرده باشند و مسلمانان را به جان او انداخته باشند و او را کشته باشند!! خود این شخص هم که هیچ دلیلی را برای اثبات ادعای خود نمی آورد و فقط نمی دانم از کجا چنین ادعایی را مطرح می کند و رد می شود، بنابراین احتمال می دهم که ایشان با توجه به قدرت تخیلی که دارد این اتفاقات را در ذهن خود ساخته باشد چون اصلا این کار سختی نیست ، بچه ها هم موقع بازی کردن زیاد خیال پردازی می کنند!

—————————————————————–

در زمانه ای زندگی ‌می‌کنیم که در آنسوی زمین؛ دانشمندان ناسا با استفاده از تلسکوپ جیمز وب در حال رصد پیدایش آفرینش در ۱۳ هزار میلیارد سال قبل هستند اما در این سو ممدقلی و حسنعلی دارقوزآبادی از قم ؛ با انگشت شصت و تراز  بنّایی ماه را نمی بینند و تاریخ و تقویم را دگرگون می کنند ‌!

جواب:

در اسلام دیدن ماه یک نشانه برای ثبت تاریخ است که به آن تقویم قمری می گویند در تقویم قمری ملاکِ تغییرِ سال، گردش ماه است که باید با چشم غیر مسلح دیده شود و زمانی که ماه در مدار خود قرار بگیرد نشان می دهد که یک ماه تمام شده و این ربطی به پیشرفت علمی ندارد. مانند طلوع و غروب خورشید که باید با چشم غیر مسلح دیده شود و دیدن خورشید هر چند با تلسکوپ باشد نشانه شروع و اتمام روز نیست.

در خاتمه باید بگوییم بر خلاف ادعایی که در این داستان مطرح شده اینطور نبوده که ائمه علیهم السلام اصلا کتابی ننوشته باشند اما برخی از این کتابها ممکن است به دست ما نرسیده باشد. کتابهایی که در حال حاضر موجود است به قرار زیر می باشد

* صحیفه امام علی(علیه السلام)(۲ جلد)

* مصحف حضرت زهرا (سلام الله علیها)

* فی علوم القرآن(برخی از کتب معتبر شیعه احادیث خود را از این کتاب نقل کرده اند اما اکنون در دسترس نیست)

* صحیفه سجادیه

* رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)

* مناسک حج امام سجاد (علیه السلام)

* رساله امام صادق(علیه السلام) به مردم اهواز

* توحید مفضل از (امام صادق علیه السلام)

* الجعفریات از امام صادق(علیه السلام)

* رساله اخلاقیات امام صادق (علیه السلام) به اصحاب خودشان

* رساله اِهلیلَجَه از امام صادق(علیه السلام)

* کتاب مصباح الشریعه از امام صادق (علیه السلام)

* کتاب امالی امام رضا (علیه السلام)

 * کتاب رساله ذهبیه امام رضا (علیه السلام)

* صحیفه امام رضا (علیه السلام)

* فقه الرضا(علیه السلام)

* رساله فی الرد علی الجبر و التفویض از امام هادی(علیه السلام)

* تفسیر امام حسن عسکری (علیه السلام)

البته مشخص است که این حجم از کتاب در مقابل میزان علم اهل بیت علیهم السلام بسیار ناچیز است اما در مقابلِ کسی که می گوید امامان شیعه اصلا کتابی ننوشته اند کفایت می کند ؛ اگر بخواهند بفهمند!

والسلام علی من التبع الهدی