برگزاری سمینار معرفت افزایی در مورد شیخ الائمه امام صادق علیه السلام

سمینار معرفت افزایی در مورد شیخ الائمه حضرت امام جعفر صادق علیه السلام در شب شهادت آن امام همام برگزار شد.

به گزارش واحد خبر موسسه مهر تابان مهدوی، این سمینار که با همت این موسسه و همکاری اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، از ساعت ۶ بعد از ظهر پنجشنبه ۵ خرداد ماه ۱۴۰۱ آغاز گردید و پذیرای حدود ۳۰۰ نفر از اعضای طرح «نذر وقت جهت خدمت گذاری به ساحت مقدس امام زمان علیه السلام» و خانواده هایشان بود.

پس از قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری بین المللی، مهدی علی بابایی و پخش سرود ملی، محمد خیام باشی، مجری برنامه ضمن معرفی سخنران جلسه در مورد برنامه های سمینار توضیحاتی ارائه داد.

سخنران این سمینار، حجت الاسلام والمسلمین حسین شانه چی، مدیر مدرسه تبلیغی امامت مشهد بود که این طرح بحث در سه بخش ایراد شد.

مدیر مدرسه امامت مشهد در بخش نخست سخنانش به بیان اهمیت علم آموزی و شرکت در مجالس علمی در نگاه اهل بیت علیهم السلام پرداخت و گفت:«تفاوت مکتبی که از امام صادق علیه السلام به ما رسیده با دیگر مکاتب و مذاهب در این است که اساس این مذهب بر دانایی و معرفت بنا شده و فضیلت در آن بر علم آموزی است».

حسین شانه چی در ادامه بیان کرد: «اساس تمام دین بر عقاید و اساس عقاید بر معرفت امام استوار است» و ضمن اشاره به خطبه غدیر و تاکید رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم بر معرفی ائمه در این خطبه، حدیثی از امام رضا علیه السلام را بیان نمود که در آن حضرت فرمودند:« إنَّ الإمامةَ اُسُّ الإسلامِ» (امامت اساس و شالوده اسلام است).

وی افزود:«پیامبر در خطبه غدیر ۲۵ بار به وجود مقدس امام زمان علیه السلام اشاره کرده و فرمودند: «مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّة»( هر کس بميرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلى مرده است).»

پس از اتمام بخش نخست سمینار حمیدرضا تاجی مدیرعامل موسسه مهر تابان مهدوی در معرفی این موسسه و فعالیت‌های فرهنگی آن، مطالبی را عنوان کرد.

در ادامه و در بخش دوم جلسه حسین شانه چی به تبیین مقام امامت پرداخت و گفت: « همه ائمه علیهم السلام از زمان تولد صاحب مقام امامت هستند که این مقام به دو گونه است نخست امامت صامت و ساکن که از زمان تولد ائمه آغاز می‌شود و تا زمان شهادت پدرشان که امام قبلی هستند ادامه دارد و امامت ناطق و قائم که از زمان شهادت پدر آغاز می‌شود و در این هنگام تمامی شئون امامت از جمله هدایت و سرپرستی جامعه بر عهده ایشان قرار می گیرد.»

وی همچنین در مورد زندگی شخصی امام صادق علیه السلام و اسامی و القابشان و خانواده ایشان و همینطور حکمرانان هم عصر با امام مطالبی را عنوان کرد و سپس به حیات پیش از تولد و خلقت نوری ائمه علیهم السلام اشاره کرد و در این باب به برخی از آیات قرآن و احادیث و روایاتی از منابع اهل سنت و کتب شیعه استناد نمود.

بخش سوم سمینار پس از برگزاری نماز جماعت و پذیرایی از حاضرین به صرف کیک و  نوشیدنی های گرم  آغاز شد.

مدیر مدرسه امامت مشهد در این بخش به بیان تفاوت های ائمه در نحوه تولدشان پرداخت و اظهار کرد:« تولد همه اهل بیت علیهم السلام و حتی نحوه بارداری و حمل مادرانشان همراه با معجزه بوده است» و در ادامه به حدیثی از امام حسن عسگری علیه السلام اشاره نمود که ایشان فرمودند: «اِنّا معاشر الاوصیاء لسنا نحمل فی البُطون و انما نحمل فی الجنوبِ و لا نخرج من الارحامِ و انّما نخرجُ منَ الفخذ الایمنِ من امّهاتنا لاَنّنا نورالله الّذی لا تناله الدنسات»

(حمل ما گروه اوصیای پیامبر در شکم نیست؛ بلکه محل حمل ما در پهلو است و از رحم خارج نمی‌شویم؛ بلکه از ران راست مادران متولد می‌شویم؛ زیرا ما نور خدا هستیم، آن نوری که به آن چرک و آلودگی دست‌رسی ندارد).

حسین شانه چی در پایان در مورد مقامات ائمه علیهم السلام در قرآن خاطر نشان کرد: «در قرآن کریم ۱۲ بار کلمه امام آمده است و در مورد تعداد آیاتی که در قرآن در مورد ائمه بیان شده، اهل سنت معتقدند ۳۰۰ آیه قرآن مورد امیرالمومنین علیه السلام است. اما در روایات و احادیث ما به تعداد بیشتری از آیات اشاره شده است. برای مثال امام صادق علیه السلام می فرمایند یک سوم آیات قرآن کریم در مورد ما اهل بیت و دشمنان ما آمده است.»

پس از اتمام سخنرانی، مداحی ذاکر اهل بیت علیه السلام در سوگواری شیخ الائمه حضرت امام صادق علیه السلام، حسن ختام این نشست بود.

در انتهای جلسه و در هنگام خروج مهیمانان با پک های غذا پذیرایی شدند.