اجرای متفاوت نوانمایش «سلام دل‌‌ها»

به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ولی‌عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، نوا نمایش «سلام دل‌ها» میهمان ۴۵ مرکز فرهنگی و مدرسه در شهر اصفهان شد.


 به گزارش واحد خبر موسسه مهر تابان مهدوی این موسسه با هدف نشر و ترویج مفاهیم مهدوی از تاریخ ۱۰ تا ۲۲ اسفند ماه اقدام به برگزاری نمایشی با عنوان «سلام دل‌ها» کرد.


 این نمایش با نویسندگی و کارگردانی سیدروح‌الله‌فهیمی و نقش آفرینی بازیگرانی چون مهدی فرخانی، سیدمهدی‌فیض، اسماعیل‌زنگنه، امیرعلی‌ملک‌محمد، مهدی‌هدایت‌نژاد، سیدعلیرضا‌بدری، فردین‌اصفهانی‌نژاد، سیدحجت‌باطنی، امیرحسین‌هنر‌پرور و سیدعباس‌فیض بر روی صحنه رفت.


نمایش «سلام دل‌ها» که با همکاری و مساعدت سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در برخی از مدارس دخترانه و پسرانه مقطع تحصیلی دبیرستان در دوره‌های اول و دوم، مساجد، حسینیه‌ها، مراکز دینی‌_فرهنگی و جشن‌های‌خانگی اجرا شد، بالغ بر ده هزار نفر از شهروندان اصفهانی را به تماشای خود نشاند.


سیدمحمدهادی‌ابطحی، مدیر تولید این اثر با اشاره به این نکته که این شیوه نمایش باعث شد سبک جدیدی از فعالیت‌های نمایشی را بتوانیم ارائه دهیم، در این مورد گفت: در این نوع کار، چون به صحنه و دکور به صورت ثابت نیاز‌ نداشتیم، توانستیم وسایل مورد نیاز صحنه را به صورت قابل حمل جابجا کنیم و به این ترتیب در نمایش سلام دل‌ها، این گروه نمایش بود که خود را به فضای تماشای مخاطبینش می برد و نمایش را اجرا می کرد.


وی افزود: در این شرایط حال و هوای اجرای نمایش، بسیار به مکان آن بستگی دارد این که بر فرض مدرسه باشد یا حسینیه و یا دیگر مراکز فرهنگی. زیرا طبیعی است که حال و هوای نمایش متأثر از حس وحال و روحیات تماشاگران حاضر در جلسه باشد.


مدیر تولید نمایش سلام دل‌ها اظهار داشت: متن این نمایش باز نویسی از نمایشنامه ای با عنوان «سرود دل‌ها» بود که در نگارش جدید سعی شد در عین حال که داستان برای تماشاچی سرگرم کننده و مفرح است، محتوای خوب و غنی نیز به او منتقل شود. لذا تنظیم متن جدید حدود یک ماه و نیم زمان برد و پس از حدود یک ماه تمرین پیوسته و روزانه بازیگران، این اثر به مدت ۱۲ روز به روی صحنه رفت.


 سیدمحمدهادی‌ابطحی تاکید کرد در این نمایش تلاش کردیم علاوه بر تذکر یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، به برخی از شبهات مهدوی از جمله بحث غیبت و همینطور  طول عمر امام، با چهار سرفصل قرآنی، روایی، عقلی و علمی پاسخ دهیم.


 وی در مورد سیر داستان عنوان کرد: داستان با دعوت از یک گروه سرود برای اجرا به روی صحنه آغاز می شود اما فراموشی تک خوان سرود، باعث ایجاد یک دعوا و درگیری لفظی بین اعضاء گروه می‌شود. در اینجا چون تماشاچی نمی‌داند که این در واقع یک نمایش است جا می خورد، همین امر او را با نمایش همراه می کند و هنر داستان جایی است که این فراموشی را به شکلی زیبا به غفلت و فراموشی مردم نسبت به امام زمان علیه السلام ربط می دهد.


مدیر تولید این نمایش افزود: سیدعباس‌میر‌خلف شاعر سرود انتهایی نمایش است که با همخوانی گروه موسیقی اجرا شد.


از حواشی اجرای نمایش «سلام دل‌ها» می توان به باز خورد بسیار خوب مدیران و مربیان دینی برخی از مدارس اشاره کرد که ضمن تشکر و قدردانی از گروه نمایش اذعان داشتند توضیح و تفهیم مطالب و شبهاتی که در این اثر به آن پرداخته شده بود، در کلاس‌های درسی اینچنین زیبا و تاثیر گذار ممکن نبود.


 این اثر هنری همچنین به تایید و تصدیق برخی از علمای شهر همچون آیت الله بحرالعلوم و آیت الله مهدی نژاد که خود از متخصصین بحث مهدویت هستند، نیز رسید.


 دکتر عصام العماد، مستبصر و پژوهشگر حوزه وهابیت هم ضمن ابراز خرسندی از اجرای این اثر گفت: باید مطالب دینی در قالب‌های هنری به مردم عرضه شود زیرا در عصر و زمانه کنونی دیگر نمی‌توان تنها با جلسات وعظ و خطابه مفاهیم اعتقادی را به مخاطب منتقل کرد و ای کاش این اتفاقات و کارهای هنری به صورت بین المللی و برای کشورها و شهرهای دیگر نیز اجرا می شد.

 وی افزود: با توجه به شناختی که از فضا و شرایط شیعه در دیگر کشورها دارم خواهشم این است که در مورد موضوعات دیگری همچون بحث نواب اربعه نیز کارهایی انجام شود زیرا در حال حاضر، تیر حملات دشمنان اهل بیت به این سمت و سو نشانه رفته است.