آیا امام رضا و اهل بیت (علیهم السلام) صدای ما را می شنوند ؟

پاسخ: بله

به چند دلیل

دلیل اول اینکه وقتی به زیارت امام رضا یا یکی دیگر از ائمه معصومین علیهم السلام میرویم رو به مرقد مطهر ایشان سلام می کنیم و همزمان با ما هزاران نفر دیگر همین کار را می کنند عده ای مشغول خواندن زیارت نامه هستند و امام علیه السلام را مخاطب قرار می دهند و عده ای حاجات خود را می خواهند.

به غیر از ما که در مجاورت حرم هستیم عده ای هم در سایر نقاط ایران و جهان همزمان خطاب به ایشان سلام و عرض حاجت می کنند و ایشان صدای همه را می شنوند و به همه پاسخ می دهند که اگر نمی شنیدند دستور به سلام کردن و خواندن زیارت نامه که در روایات آمده کار عبث و بیهوده ای بود و امام معصوم کار عبث و بیهوده نمی کند.

به علاوه که در بخشی از سلامی که خطاب به امام رضا علیه السلام می خوانیم می گوییم ” اشهد انک تسمع کلامی و تری مقامی و ترد سلامی ” و این عین قول معصوم است یعنی شهادت میدهم کهای امام رضا تو صدای مرا می شنوی و مرا می بینی و جواب مرا می دهی  و این قول معصوم است که به ما میفرماید هنگامی که خواستی حضرت را مخاطب قرار دهی اینطور بگو که شهادت می دهم که تو صدای من را میشنوی و . . . آیا نعوذ بالله امام از ما خواسته که شهادت دروغ بدهیم ؟! خیر این طور نیست.

امام رضا علیه السلام صدای همه کسانی را که در یک زمان به او سلام می کنند می شنود و جواب می دهد و به حاجات آنها رسیدگی میکند حالا اینکه چرا ما جواب ایشان را نمی شنویم مسئله دیگری است که فرصت دیگری می خواهد که درباره آن گفتگو کنیم.

اما اجمالا بگویم این مسئله مانند رادیو است که اگر خوب نباشد و تنظیم نباشد نمیتواند امواج موجود در هوا را بگیرد اشکال از ماست اگر صدای امام را نمی شنویم خیلی ها بودند که گیرنده شان قوی بود ، تنظیم بودند صدای امام را شنیدند در احوالات بزرگان ببینیند اینها خودشان توفیق شنیدن صدای امام و حتی دیدار ایشان را در خودشان ایجاد کرده بودند ما هم اگر زمینه اش را فراهم کنیم چنین اتفاقی برای ما هم می افتد.

این یک دلیل

دلیل دوم اینکه همه ما در انتهای نماز به پیامبر صلی الله علیه و آله سلام می دهیم و می دانیم که  بدون این سلام  نماز باطل است ،  یعنی پیامبر(صلی الله علیه و آله) ، سلام ما را می شنود و جواب ما را می دهد . و اگر صدای ما را  نشنود ، سلام ما که به امر خداوند است ، لغو و بیهوده است . دقت کنیم که این سلام فقط دعا نیست که ما رحمتی را برای پیامبرصلی الله علیه و آله از خدا خواسته باشیم ، چون مستقیم با پیامبر سخن می گوئیم و ایشان را مخاطب قرار می دهیم :

السلام علیک ایها النبی و رحمه الله و برکاته.

و اگر صرف دعا بود ، باید این طور می گفتیم : السلام علی النبی و رحمه الله و برکاته و تمام مسلمانان چنین می کنند چه سنی و چه شیعه در اسناد و مدارک معتبر اهل سنت هم آمده که هر وقت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را بخوانی او صدای تو را می شنود و جواب تو را می دهد

این هم دلیل دوم

اما سومین دلیلی که میخواهم بگویم از قرآن است این را باید اول می گفتم اما بعد از آن دو دلیل اول گفتم چون پاسخ از یک اشکال است که این اشکال را ممکن است یک سنی بکند و آن اینکه خداوند در قران کریم می فرماید وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذينَ قُتِلُوا في‏ سَبيلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْياءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُون‏

این آیه را همه شما بارها شنیده اید که اگر یکی با شهادت از دنیا رفت اینطور نیست که دیگر همه ارتباطاتش با این دنیا قطع شود و از اتفاقات این عالم بی خبر باشد.

خداوند میفرماید گمان نکنید ( از اینکه میفرماید گمان نکنید معلوم است که بعضی ها در آن زمان هم مثل زمان ما چنین فکری میکردند که البته مطمئن هم نبودند خیال میکردند ، توهمی بود که در ذهنشان بود اما یقین نداشتند که کسانی که از این دنیا رفته اند دستشان از این دنیا کوتاه شده باشد ) خداوند می فرماید حداقل در مورد شهدا این گونه نیست خیال نکنید آنها مرده اند خیر نمرده اند بلکه زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند نه روزی مادی مثل آب و غذا بلکه روزی معنوی از اینجا معلوم میشود که مانند روزی شهدا که مادی نیست شنیدن و دیدنشان هم در آن عالم با اسباب و وسائل مادی نیست میشنوند نه با این گوش ، می بینند نه با این چشم همانطور که شما موقع خواب چشمانتان بسته است اما خواب میبینید و واقعا افرادی را و اتفاقاتی را می بینید و حتی اتفاقاتی را که هنوز نیفتاده میبینید و صداهایی را می شنوید و با افراد حرف میزنید منتهی نه با این گوش و زبان و چشم مادی چون همه اینها موقعی که شما میخوابید همراه شما از کار می افتند و با بیدار شدن شما بیدار می شوند حالا شما در خواب با چه وسیله ای میدیدی و میشنیدی و حرف میزدی با همان چیزی که شهدا می بینند و می شنوند و حرف میزنند حالا امام معصوم که از شهدا  بلکه از همه مردم عالم بالاتر و والاتر است همانطور که شما در خواب از خانه خود بیرون میروی و به همه جا سر میزنی و اتفاقات آنجا را می بینی امام معصوم هم میتواند در یک لحظه به همه جای عالم برود افراد را ببیند و صدای آنها را بشنود و جوابشان را بدهد اگرشهدا زنده اند امام معصوم هم که بالاتر از شهید است زنده است این را اضافه کنیم به اینکه همه امامان ما با شهادت از دنیا رفته اند.

دلیل چهارم از فعل حضرت ابراهیم علی نبینا و آله و علیه السلام است که خداوند به او دستور میدهد که پرندگانی را بکش و تکه تکه کن و هر تکه را بر سر کوهی بگذار و سپس آنها را صدا بزن حضرت هم چنین می کند و آنها را صدا میزند پرنده ها به اذن خدا صدای پیامبر خدا را میشنوند و به سوی او می آیند.

سوال من این است که چطور یک پرنده که تکه تکه شده و هر تکه اش به جایی رفته می تواند صدای ابراهیم علیه السلام را بشنود و حتی پاسخ بدهد اما نعوذ بالله امام معصوم که امام همه عالم و مسلط بر آن و برگزیده از طرف خداوند است چنین قدرتی ندارد.

آیا خدا قدرتی که به آن پرنده داده به امام رضا نداده این حرف را فقط یک آدم مغرض می تواند بزند که چون آنها مرده اند  صدایی را نمی شنوند خیر اینطور نیست همه آنها زنده اند و نزد پروردگارشان روزی می خورند.

دلیل پنجم هم از قرآن است در سوره اعراف آیه ۹۳ بعد از آن که خداوند قوم حضرت شعیب را عذاب می کند حضرت شعیب رو به اجساد بی جان آنها می کند و انها را مخاطب قرار می دهد و جملاتی میگوید و آنها را سرزنش می کند.

این دلیل از همه آن دلیلهایی که تا حالا آوردیم بالاتر است در آن دلیلها می گفتیم چون کسانی مانند پیامبران  ، شهدا و اهل بیت علیهم السلام از خواص هستند میتوانند صدای ما را بشنوند در این آیه خداوند دلیلی می آورد که ما بفهمیم خدا به هر کسی که بخواهد  هر قدرتی را می تواند بدهد حتی اگر معذب و مغضوب باشد.

پس اینکه بگوییم  اهل بیت صدای ما را می شنوند  چیز عجیبی نیست.

دلیل آخر من از نهج البلاغه امیرالمومنین علیه السلام است.

وقتی حضرت از صفین باز مى گشتند در كنار قبرستانى كه پشت دیوار شهر كوفه بود رسیدند ، رو به مردگان سخنانى در ناپایدارى دنیا  فرمودند ، سپس فرمود: این خبرى است كه نزد ما است، نزد شما چه خبر؟

بعد افزودند : اما لو اذن لهم فى الكلام لاخبروكم ان خیر الزاد التقوى: اگر به آنها اجازه سخن گفتن داده شود به شما خبر مى دهند كه بهترین زاد و توشه آخرت تقوا است .

این شش دلیل برای کسی که بخواهد سخن حق را بشنود حتی اگر مغرض هم باشد کافی است شما که از ارادتمندان خاندان اهل بیت علیهم السلام هستید و جای خود دارید.

و السلام علی من التبع الهدیدلیل